• ANDRZEJKI

          • 🗝Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań ze znajomymi. 🗝

            28 listopada odbyła się długo wyczekiwana szkolna impreza andrzejkowa, która była podzielona na 2 etapy. Najpierw bawiły się klasy I-III, w godzinach popołudniowych klasy IV-VII. Nie zabrakło stanowisk z wróżbami, które zostały przygotowane przez uczniów klas starszych oraz Samorząd Szkolny. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Jako przerywnik pomiędzy wróżbami i tańcami, ważną rolę odegrał wspólny poczęstunek- 🍕pizza🍕ufundowana przez Radę Rodziców. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

             

        • Konkurs plastyczny "Podaruj świąteczną kartkę"
          • Konkurs plastyczny "Podaruj świąteczną kartkę"

          • Uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły wzięli udział w  konkursie plastycznym „Pomaganie jest fajne. Podaruj świąteczną kartkę”, którego organizatorem jest Fundacja „Nadzieja” z Bielska-Białej.

            Kartki świąteczne zostaną nagrodzone w czterech kategoriach wiekowych:

            dzieci w wieku przedszkolnym do lat 4

            dzieci w wieku przedszkolnym do lat 6

            uczniowie klas I-III,

            uczniowie klas IV-VIII

            Konkurs jest wyjątkowy, gdyż wszystkie kartki bożonarodzeniowe zostaną przekazane pacjentom szpitali, mieszkańcom DPS-u oraz osobom zagrożonym bezdomnością. Wspólne możemy podarować odrobinę ciepła i świątecznej atmosfery potrzebującym.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za piękne prace! Kartki świąteczne zostały wykonane na wysokim poziomie, a różnorodne techniki plastyczne i unikatowe połączenia materiałów sprawiły, że każda z nich jest niezwykle oryginalna i wyjątkowa. Teraz z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

        • Uroczystość Pasowania na Czytelnika Uczniów kl. I
          • Uroczystość Pasowania na Czytelnika Uczniów kl. I

          • Dnia 22 listopada uczniowie klasy I zostali przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej w Brzeźcach. Pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem oraz zasadami korzystania z biblioteki. Podczas tej uroczystości mieli okazję zmierzyć się z quizami i zagadkami, w których wykazali się świetną znajomością bajek i bajkowych postaci. Uroczystego aktu pasowania na czytelnika dokonał Dyrektor Szkoły Pan Marcin Piontek. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy oraz książkowy prezent – Wyprawkę Czytelniczą, w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, sfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wyprawkę składają się książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz poradnik dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

            📚Mam nadzieję, że nasza, szkolna biblioteka będzie się kojarzyła z miejscem radosnym, które warto jak najczęściej odwiedzać. Dziękuję Zosi i Julii za pomoc w poprowadzeniu tej uroczystości.

            🎉Życzymy wszystkim czytelnikom, by czerpali z książek jak najwięcej mądrości, by szanowali je jak najbliższych sercu przyjaciół.

            🖐️DO ZOBACZENIA W BIBLIOTECE!!!

          • PROJEKT EDUKACYJNY "Świetlicowa przygoda"

          • Bardzo dziękujemy, że nasze zaproszenie do Projektu Edukacyjnego, który współtworzymy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce “Świetlicowa przygoda” przyjęły następujące szkoły gminy Pszczyna: 

            🖐️Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiśle-Wielkiej,

            🖐️Szkoła Podstawowa w Wiśle-Małej, 

            🖐️Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach, 

            🖐️Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie,

            🖐️Szkoła Podstawowa w Porębie, 

            🖐️Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące, 

            🖐️Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Września w Ćwiklicach 

            oraz jedna szkoła spoza naszej gminy 

            🖐️Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mizerowie. 

            Witamy Was serdecznie w naszej świetlicowe przygodzie mamy nadzieję na wzajemne inspirowanie się oraz rozwijanie kreatywności i  umiejętności społecznych naszych “świetliczaków”.

            😍Pierwsze plakaty powitalne z okazji Dnia Życzliwości zostały już przekazane.😍

             

          • #BohaterON

          • Uczniowie klasy 3 wzięli udział w kampanii BohaterON w Twojej Szkole.

            BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz przybliżenie historii Polski XX wieku. Sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach II wojny światowej, wykazujących się patriotyczną postawą. 

            W ramach akcji zobaczyliśmy przedstawienie kukiełkowe „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, poznaliśmy znaczenie słów: wojna, pokój, ojczyzna, bohater, patriota, wolność. Dzieci stworzyły także plakaty „Jestem patriotą/patriotką”. Uczniowie dowiedzieli się, że można zostać bohaterem nawet, gdy nie ma wojny i  jest się dzieckiem. To były ciekawa lekcja o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach.

            Akcja BohaterON w Twojej Szkole wpisała się w patriotyczne działania podejmowane cyklicznie w naszej placówce. Była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która wzmacnia poczucie tożsamości narodowej oraz pozwala budować wrażliwość społeczną.

             

          • TALENCIAKI

          • Dnia 5 listopada zakończyła się akcja zbierania talenciaków z Lidla. Szkoła i przedszkole zebrało 800 sztuk. Grono pedagogiczne postanowiło wybrać z katalogu nagród zestaw plastyczny, który posłuży do tworzenia kreatywnych prac.

             

            Dziękujemy za zaangażowanie!

          • 📨 Letters to the Netherlands…

          • Uczniowie klasy szóstej odpowiedzieli swoim kolegom z Holandii. Wszyscy uczniowie napisali swoje własne listy. Postanowili również zrobić dodatkowo krótki album o szkole. W albumie umieścili zdjęcia szkoły, napisali kilka zdań na temat wychowawczyni oraz dołączyli Jej portret narysowany przez Aurelię. Na okładce znalazł się piękny rysunek szkoły wykonany  przez Emilię. Tworzenie albumu było świetną okazją do wspólnej pracy.

             

          • Fotorelacja z zajęć kulinarno-edukacyjnych w klasie pierwszej.

          • Uczniowie z wielkim entuzjazmem przygotowali zdrowe kanapki. Poznali wartości odżywcze różnych produktów, uczyli się bezpiecznego przygotowania potraw oraz kulturalnego spożywania posiłków. Tę kulinarną przygodę zakończyli zjadając ze smakiem wszystkie kolorowe i wartościowe kanapki.

             

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w oddziałach przedszkolnych

          • "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.​​​​​​​​​​​​​

            Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

            Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3."

            źródło: www.gov.pl 

            W roku szkolnym 2023/2024 nasze Oddziały Przedszkolne przystąpiły do realizacji programu dzięki czemu otrzymaliśmy wsparcie w kwocie 5000zł. Pozyskane środki zostały wykorzystane na zakup nowych książek do przedszkolnej biblioteki oraz na działania polegające na promowaniu czytelnictwa. To bardzo ważne by nasi najmłodsi podoopieczni od pierwszych dni nauki literek oraz czytania chętnie sięgali po książkę. 

            Oto jakie działania podjęliśmy w ramach realizacji programu: 

            I Działania związane z rozwojem czytelnictwa w przedszkolu

            1. „Przedszkole z bajką” – cykliczne czytanie lub słuchanie zakupionych książek.
            2. Wykorzystanie zakupionych książek podczas zajęć dydaktycznych.
            3. Zachęcanie dzieci do przynoszenia własnych pozycji książkowych do wspólnego czytania.
            4. ,,Poczytajcie nam”- zaangażowanie rodziców, starszego rodzeństwa bądź dziadków w czytanie w przedszkolu nowo zakupionych pozycji książkowych.
            5. Założenie kącika książek w salach– wspólne układanie książek wg rodzaju.
            6. „Weź mnie do domu” – wypożyczalnia książek.
            7. Zorganizowanie uroczystości „Dzień postaci z bajek”.
            8. Obchody „Międzynarodowego Dnia Książki”.
            9. Pedagogizacja rodziców – artykuły na gazetce w szatni oraz stronie internetowej nt. znaczenia książki, wpływu na dziecko, propozycje ciekawych pozycji literatury dziecięcej itp.
            10. Zaproszenie ludzi ze środowiska lokalnego do wspólnego czytania dzieciom w przedszkolu.
            11. Wycieczka do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

            II Współpraca z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Pszczynie – Filia Brzeźce

            1. Nawiązanie współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką  Publiczną w Pszczynie - Filia w Brzeźcach polegającej w szczególności na wzajemnej wymianie informacji na temat wydarzeń promujących czytelnictwo w przedszkolu czy bibliotece.
            2. Poznanie pracy bibliotekarza, zapoznanie z różnymi rodzajami książek .
            3. Udział w zajęciach edukacyjnych w Publicznej Bibliotece w celu wykonania różnych zadań związanych z tematyką tygodnia i dostosowaniem do tematu tekstu czytane.
            4. Wypożyczanie książek dla dzieci i czytanie ich w przedszkolu, zachęcanie do wypożyczania z rodzicami i czytania w domu.
            5. Założenie karty czytelniczej dla każdej z grup.
            6. Konkurs czytelniczo-plastyczny na stworzenie ilustracji do przeczytanej książki wypożyczonej bibliotece.
            7. Konkurs recytatorki – marzec 2024 r.

            III Konkursy, akcje, programy

            1. Udział w programach edukacyjnych ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
            2. Konkurs czytelniczo-plastyczny na projekt jesiennej okładki książki- październik 2023 r.
            3. Konkurs wiedzy na temat postaci bajkowych, połączony z obchodami Dnia Postaci z Bajki- listopad 2023 r.
            4. Konkurs czytelniczo-plastyczny na stworzenie ilustracji do przeczytanej książki – listopad 2023r.
            5. „Przedszkolaki wiersze mówią” – przegląd recytatorski. Marzec 2024 r.
            6. Konkurs czytelniczo-plastyczny związany z legendami Polski- kwiecień 2024 r.
            7. Konkurs plastyczny ,,Moja ulubiona postać z książki” – maj 2024 r.
            8. Udział w wybranych akcjach Fundacji Powszechnego Czytania.

             

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada będziemy obchodzić XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole już dzisiaj rozpoczęliśmy świętowanie. Połączyliśmy naukę z zabawą. Uczniowie klas starszych podzieleni na międzyklasowe grupy wykonywali kilka zadań, powtarzając przy okazji tabliczkę mnożenia. Najważniejsza nie była rywalizacja, tylko współpraca.

          • PROJEKT EDUKACYJNY "Świetlicowa przygoda"

          • Szkoła Podstawowa w Brzeźcach oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Studzionce mają przyjemność zaprosić świetlice ze szkół gminy Pszczyna do współpracy w naszym wspólnym projekcie edukacyjnym “Świetlicowa przygoda”. Realizacja projektu zaplanowana została od  listopada do maja. W każdym miesiącu proponujemy podjęcie konkretnych działań. Szczegóły projektu zostały przesłane do szkół drogą elektroniczną.

          • Święto Niepodległości

          • W piątek nasza społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn, jednocześnie biorąc udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu". 

            Za część artystyczną odpowiedzialni byli uczniowie kl. VI i VII, którzy bardzo zaangażowali się w występy. Nie zabrakło pięknych piosenek, recytacji, scenek oraz wyjątkowego tańca, ukazującego walkę naszej Ojczyzny z zaborcami.

            Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowaniu apelu.

            Liczymy, że te  wspólnie spędzone  chwile na długo pozostaną w pamięci  młodszych, jak i starszych widzów. 
            #SzkołaDoHymnu

              

          • Wyniki konkursu różańcowego

          • Tradycyjnie, jak co roku, w miesiącu październiku, wszyscy uczniowie szkoły mogli wziąć udział w konkursie polegającym na wykonaniu różańca z dowolnych materiałów, wg własnego pomysłu. Od kilku lat konkurs cieszy się dużą popularnością, a przygotowane przez dzieci prace są bardzo kreatywne i oryginalne. W tym roku również pomysłowość dzieci nie zawiodła i mogliśmy podziwiać 32 przeróżne, piękne różańce!

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, na których wszystkie prace zostały uwiecznione

            A oto wyniki!

            Uczniowie z klas I-III:

            I miejsce –  Franciszek Harazin, Artur Pudełko

            II miejsce – Lena Moczała, Tymon Paszek, Julian Spiałek

            III miejsce – Adam Semik, Marianna Mizera, Dagmara Brożek, Julia Kupczak, Izabela Sztoler, Mateusz Dziki

            Wyróżnienie: Dobrosława Kotas, Hubert Zuber, Marta Kokoszka, Łukasz Kościelny

            Uczniowie z klas IV-VIII:

            I miejsce – Igor Pieter, Maja Wiench

            II miejsce – Agata Jurzykowska, Piotr Wala, Daria Jarosz

            III miejsce – Józef Goraus, Wiktoria Kupczak, Marlena Gamża

            Wyróżnienie: Rafał Sztoler.

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję i dziękuję za udział.

            Dziękujemy księdzu Ireneuszowi Pawlakowi za ufundowanie nagród.

          • "ENGLISH RECIPES" OGŁOSZENIE WYNIKÓW

          • Celem konkursu było rozwinięcie zainteresowań i uzdolnień językowych uczniów, szczególnie komunikacyjnych. Do konkursu przystąpiło troje uczennic z klasy 7 (Zuzanna Kuglarz, Maja Jaworska,Antonina Ułańska) , tworząc jeden wspólny projekt, w którym przygotowały "delicious pizza". Gratulujemy dziewczynom zdobycia pierwszego miejsca!

            Enjoy watching!

          • 📨Letters from the Netherlands and Romania 📨

          • Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy listy ze szkół w Holandii i Rumunii. 

            Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawcą nawiązali kontakt ze szkołą  podstawową z Eindhoven w Holandii. Szkoła w Eindhoven jest inicjatorem projektu wymiany listów pomiędzy uczniami z różnych krajów. Uczniowie mają za zadanie napisać list w języku angielskim, w którym piszą krótko o sobie, o swojej szkole, zainteresowaniach, rodzinie itp. 

            Głównym celem projektu jest praktyczne wykorzystanie języka angielskiego oraz kształtowanie otwartości na różnorodność językową i kulturową uczniów, wzmacnianie europejskich wartości, przełamywanie uprzedzeń i stereotypów.

            Uczniowie klasy szóstej pracują już nad listami do kolegów z Holandii, którzy są ich rówieśnikami. Dzieciom z  Rumunii, ponieważ mają 7 lat, odpiszą uczniowie klasy trzeciej na lekcjach języka angielskiego. Bardzo dziękujemy za pomoc Pani Ewie Henisz-Gruszce. 

             

          • Jesień w świetlicy

          • Jesienny czas w świetlicy w świetlicy umilamy poprzez wykonywanie prac plastycznych. Tym razem dzieci wykonały wiewiórki oraz jeże wybraną przez siebie techniką plastyczną. Efekty ich pracy możemy podziwiać na szkolnym korytarzu.

          • Odblaskowa szkoła

          • #odblaskowaszkola

            31 października był dniem kończącym konkurs „Odblaskowa szkoła”. Z tej okazji wraz z funkcjonariuszem policji mł. asp. Marcinem Gamrotem z KPP w Pszczynie udaliśmy się na przejścia dla pieszych, znajdujące się w najbliższej okolicy szkoły, aby przypomnieć i utrwalić zasady poruszania się na drodze oraz konieczność noszenia elementów odblaskowych.

            Po powrocie do szkoły odbyło się rozstrzygnięcie konkursów profilaktycznych: Szkolnego Konkursu Wiedzy o Ruchu Drogowym” oraz konkursu plastycznego “Bądź bezpieczny na drodze”. Uczniowie klas 5-7 zostali doskonale przygotowani pod kątem znajomości przepisów dotyczących ruchu drogowego, dlatego też poziom wiedzy był bardzo wyrównany. Ostatecznie wśród dziewczyn najlepsze okazały się:

            I miejsce: Agata Jurzykowska

            II miejsce: Zofia Wala, Marta Nowicka, Wiktoria Skrzypczak

            III miejsce: Monika Kościelny.

            Wśród chłopców najwięcej punktów zdobyli:

            I miejsce: Kacper Cisło, Piotr Wala

            II miejsce: Igor Pieter, Karol Fydrych, Heczko Szymon, Smaga Jakub

            III miejsce: Karol Szmajduch, Karol Harazin, Kacper Sąsiadek, Jakub Niedziela

            Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego wyglądało następująco:

            I miejsce: Franciszek Harazin, Aurelia Kłoda

            II miejsce: Natalia Kłoda, Julia Kupczak, Kacper Sąsiadek

            III miejsce: Hubert Zuber, Iga Baron, Olga Zuber, Marta Kopeć

            Serdecznie gratulujemy!

            Uczniowie klasy II zadbali również o zwiększenie bezpieczeństwa seniorów na drodze udając się do pani sołtys Brzeźc Haliny Dziurosz, która jest także przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, aby przekazać zestaw odblaskowych opasek oraz przygotowane przez nich ulotki dotyczące zwiększenia świadomości seniorów o potencjalnych zagrożeniach na drodze, zwracające także uwagę na prawidłowe stosowanie elementów odblaskowych. Oprócz tego dzieci napisały także do swoich babć i dziadków listy, w których zaapelowały do najbliższych o rozwagę na drodze, przypominając, jak ważną rolę pełnią odblaski, dzięki którym nasza widoczność jest zdecydowanie lepsza.

          • "Zasługujesz na oklaski, gdy na sobie masz odblaski..."

          • Gdy do szkoły się wybierasz,

            Nie zapomnij prócz rowera,

            Zabrać coś odblaskowego,

            Byś widoczny był kolego.

            Ref.:

            Zasługujesz na oklaski

            Gdy na sobie masz odblaski,

            Bo widoczny jesteś wtedy,

            Nie napytasz sobie biedy

            2. Przed pasami zaś pamiętaj,

            Się zatrzymać - to rzecz święta!

            W lewo spojrzeć, potem w prawo,

            Gdyś bezpieczny- przechodź śmiało

            Tymi słowami uczniowie wykonali piosenkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w ramach konkursu #odblaskowaszkola. O tym, że współpraca się opłaca, możemy się przekonać, oglądając efekty wspólnych wysiłków uczniów klasy II i VI, którzy przygotowali i wykonali utwór wraz z nagraniem.

             

            Nagranie pod linkiem: 

            https://fb.watch/o3DgSHfcax/

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Brzeźcach
        • 32 212 03 45
        • Szkoła Podstawowa ul. Pokoju 2 43-200 Brzeźce Poland
        • Wojciech Kiełkowski Pszczyński Zarząd Edukacji ul. Zdrojowa 4 email: iod@pze-pszczyna.pl tel. (32) 212 85 60
        • Sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
        • /SP19Brzezce/domyslna
      • Logowanie